Translate

poniedziałek, 6 października 2014

Horyzont 2020 - Instrument dla MŚP

Instrument dla MŚP
Celem Instrumentu MŚP jest wypełnienie luki w zakresie finansowania na wczesnym etapie, finansowanie badań wysokiego ryzyka prowadzonych przez MŚP, a także stymulowanie przełomowych innowacji. Instrument adresowany jest do wszystkich typów innowacyjnych MŚP, wykazujących silne ambicje do rozwoju, wzrostu i umiędzynarodowienia. Ten typ działania ma na celu wsparcie dla wszystkich rodzajów innowacji, w tym innowacji nietechnologicznych, społecznych i usług. Instrument MŚP podzielony został na trzy fazy wspierające kolejne etapy realizacji projektu.
Faza 1 – Studium wykonalności
Celem tego etapu jest ocena potencjału technicznego i komercyjnego produktu/usługi/technologii będącej przedmiotem projektu. Ma ona za zadanie potwierdzić wykonalność koncepcji, dokonać oceny potencjalnego ryzyka, zagadnień własności intelektualnej, znalezienia partnerów do projektu i sformułować wstępny biznesplan. Aby móc ubiegać się o dofinansowanie w fazie 1 Instrumentu MŚP należy mieć rozwiązanie, które plasuje się na poziomie 6 w skali gotowości technologicznej (TRL). Oznacza to, że dokonano demonstracji prototypu lub modelu systemu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych (badania prototypu w warunkach laboratoryjnych odwzorowujących z dużą wiernością warunki rzeczywiste lub w symulowanych warunkach operacyjnych). Wyjątek stanowią zagadnienia związane z wyzwaniem społecznym – Zdrowie, zmiany demograficzne i dobrostan. Wnioski można składać przez cały rok. Pozytywnie ocenione projekty w fazie 1 otrzymają ryczałt w wysokości 50 000 euro. Przysługiwać im będzie również wsparcie w postaci bezpłatnego coaching oferowanego za pośrednictwem sieci Enterprise Europe Network. Projekt powinien zakończyć się po 6 miesiącach. Firma może aplikować o wsparcie indywidualnie, albo w konsorcjum.
Faza 2 – Realizacja
Przedmiotem tego etapu jest przeprowadzenie badania planowanego rozwiązania/produktu/usługi aż do momentu doprowadzenia do demonstracji i gotowości do komercjalizacji. Przewidziane są takie działania jak prototypowanie, skalowanie, demonstracja, miniaturyzacja, replikacja oraz powielanie rynkowe. Realizacja projektów objętych dofinansowaniem powinna trwać od 12 do 24 miesięcy a wartość projektu zawierać się pomiędzy 0,5 a 2,5 mln euro (z czego Komisja Europejska finansuje 70%).
Podobnie jak w fazie 1, wnioski można składać przez cały rok. Dofinansowanym projektom przysługiwać będzie również wsparcie w postaci bezpłatnego coaching oferowanego za pośrednictwem sieci Enterprise Europe Network.
Faza 3 – Komercjalizacja

Projekty zakwalifikowane do tej fazy będą objęte pośrednim wsparciem (bezgotówkowym) polegającym na dostępie przedsiębiorstw do kapitałowych i dłużnych instrumentów finansowych, pomoc w networking, zabezpieczeniu praw własności intelektualnej oraz pomocy w dotarciu z produktem na nowe rynki. Wsparcie będzie udzielone tylko tym podmiotom, które otrzymały dofinansowanie w fazie 1 i 2 Instrumentu MŚP. Nie jest możliwe aplikowanie po wsparcie tylko do fazy 3. 

http://lextra.pl/index.php/pl/kontakt 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz