Translate

środa, 8 października 2014

Europa 2020

Strategia „Europa 2020” jest dziesięcioletnią strategią Unii Europejskiej na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, zapoczątkowaną w 2010 r. Ma ona na celu nie tylko rozwiązanie problemów wynikających z kryzysu, z którego obecnie kraje UE stopniowo wychodzą. Strategia ta ma również pomóc nam skorygować niedociągnięcia europejskiego modelu wzrostu gospodarczego i stworzyć warunki, dzięki którym będzie on bardziej służył zrównoważonemu i sprzyjającemu włączeniu społecznemu wzrostowi.

Ustalono pięć nadrzędnych celów, które UE ma osiągnąć do 2020 roku. Obejmują one zatrudnienie, badania i rozwój, klimat i energię, edukację, integrację społeczną i walkę z ubóstwem.

Strategia zawiera również siedem tzw. inicjatyw przewodnich, w oparciu o które Unia Europejska i władze państw członkowskich będą nawzajem uzupełniać swoje działania w kluczowych dla strategii obszarach, takich jak: innowacje, gospodarka cyfrowa, zatrudnienie, młodzież, polityka przemysłowa, ubóstwo i oszczędne gospodarowanie zasobami.

Inne instrumenty unijne, takie jak jednolity rynek europejski, budżet UE oraz plan działań zewnętrznych UE również przyczyniają się do realizacji celów strategii.„
Wdrażanie i monitorowanie strategii „Europa 2020” odbywa się w ramach europejskiego semestru, rocznego cyklu koordynacji polityki gospodarczej i budżetowej na poziomie UE.
W marcu 2014 r. Komisja opublikowała komunikat zawierający podsumowanie strategii „Europa 2020”, cztery lata po jej wprowadzeniu. W maju 2014 r. otwarto konsultacje społeczne dotyczące śródokresowego przeglądu strategii „Europa 2020”. Konsultacje potrwają do 31 października 2014 r.


5 celów dla UE w 2020 r.

  1. Zatrudnienie
    • 75 proc. osób w wieku 20-64 lat powinno mieć pracę
  2. Badania i rozwój
    • na inwestycje w badania i rozwój powinniśmy przeznaczać 3 proc. PKB Unii 
  3. Zmiany klimatu i zrównoważone wykorzystanie energii
    • należy ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o 20 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r. (lub nawet o 30 proc., jeśli warunki będą sprzyjające)
    • 20 proc. energii powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych
    • efektywność energetyczna powinna wzrosnąć o 20 proc.
  4. Edukacja
    • Ograniczenie liczby uczniów przedwcześnie kończących edukację do poziomu poniżej 10 proc.
    • co najmniej 40 proc. osób w wieku 30-34 powinno mieć wykształcenie wyższe
  5. Walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym
    • zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym o co najmniej 20 mln.

Co dokładnie wnoszą te cele?
  • Cele te pokazują, jaka powinna być ogólna kondycja Unii Europejskiej w 2020 r. pod względem najważniejszych parametrów.
  • Są one przekładane na cele krajowe , tak by każde państwo członkowskie mogło kontrolować swoje postępy w ich realizacji.
  • Nie oznaczają one podziału obciążenia – są to wspólne cele, które realizowane będą za pomocą szeregu działań podejmowanych zarówno na poziomie państw członkowskich, jak i przez UE.
  • ze sobą ściśle powiązane i wzajemnie się uzupełniają:
    • poprawa sytuacji w dziedzinie edukacji pozwoli ograniczyć bezrobocie i ubóstwo
    • większy nacisk na badania i rozwój oraz innowacje w gospodarce, w połączeniu z efektywniejszym wykorzystywaniem środków, podniesie konkurencyjność UE i przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy
    • inwestowanie w czystsze technologie ułatwi walkę ze zmianami klimatu, a jednocześnie stworzy nowe możliwości rozwoju dla przedsiębiorstw i pracowników.
Europa zidentyfikowała nowe mechanizmy stymulowania wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Ich wdrożeniu służyć ma 7 inicjatyw przewodnich.

Inteligentny wzrost gospodarczy

  1. Europejska agenda cyfrowa
  2. Unia innowacji
  3. Mobilna młodzież

Trwały wzrost gospdarczy

   4.  Europa efektywnie korzystająca z zasobów

    5.  Polityka przemysłowa w erze globalizacji

Wzrost gospodarczy sprzyjający włączeniu społecznemu

   6. Program na rzecz nowych umiejętności i zatrudnienia

    7.  Europejski program walki z ubóstwem

kontakt w sprawie grantów Unijnych: 71/733-73-63, office@lextra.pl 



Źródło: Komisja Europejska/ Europa 2020

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz